Czym jest ubezpieczenie GAP ?

Najprostsza definicja tej polisy, to ubezpieczenie przed utratą wartości pojazdu w czasie. Szczególnie ważne jest to w przypadku samochodów nowych. Nowe samochody bowiem, bardzo szybko tracą na wartości. Tak zwana wartość rezydualna pojazdu – czyli kwota za którą możemy odsprzedać samochód, będzie zwykle o 50% niższa po trzech, czterech latach aniżeli ta, która została uwzględniona podczas jego zakupu. Wielkość spłaconej kwoty leasingu bądź kredytu nie maleje jednak tak samo szybko.

Polisa GAP (Guaranteed Asset Protection) pokrywa różnicę między pozostałymi do spłaty ratami kredytu lub leasingu, a kwotą wypłaconą z odszkodowania AC, w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej.

O szkodzie całkowitej mówimy wówczas, gdy auto zostanie skradzione, uszkodzone lub zniszczone do tego stopnia, że jego dalsze użytkowanie jest niemożliwe, a naprawa nie ma sensu ze względu na to, że jej koszt przekracza 70% wartości rynkowej auta. 

W momencie gdy dojdzie do kradzieży samochodu albo szkody całkowitej, ubezpieczyciel wyliczy odszkodowanie na podstawie rynkowej wartości pojazdu, jeszcze sprzed wypadku lub kradzieży, nie zaś na podstawie kwoty, którą jeszcze musimy spłacić.

GAP pokrywa różnicę między wartością początkową a wartością rynkową z dnia powstania szkody.

Jest kilka rodzajów polisy GAP:

  • GAP fakturowy – najdroższy: Ubezpieczyciel wypłaci nam różnicę pomiędzy ceną auta jaka widnieje na fakturze, a jego wartością rynkową z dnia wypadku lub kradzieży.

Przykład: pan Krzysztof spłaca leasing o wartości 70 tysięcy złotych. Po dwóch latach jego samochód zostaje skradziony. Ubezpieczyciel wycenił wartość pojazdu na dzień kradzieży na kwotę 45 tysięcy złotych. Z polisy GAP Ubezpieczyciel wypłaci dodatkowe 25 tysięcy złotych i pokryje różnice między ceną fakturową a wartością szkody.

  • GAP casco: pokrywa różnicę pomiędzy wypłatą z polisy AC (w przypadku szkód całkowitych powiększoną o wartość wraku) a sumą ubezpieczenia AC ważnego na dzień zawarcia umowy Autocasco.




Przykład: Pan Wojciech w momencie zawarcia umowy leasingu samochodu posiadał AC z sumą ubezpieczenia 60 tysięcy złotych. Po dwóch latach użytkowania auto uległo szkodzie całkowitej. Ubezpieczyciel w ramach polis OC/AC wypłacił odszkodowanie w wysokości 37 tysięcy zł. Różnicę w kwocie 23 tysięcy złotych pan Andrzej otrzymał z GAP Casco.

  • GAP finansowy – najtańszy: Gap w tym przypadku, ma zapewnić pokrycie różnicy między pozostałymi do spłacenia ratami leasingu a kwotą odszkodowania jaką uzyskamy z polisy AC.




Przykład: Pani Karolina leasinguje samochód. Po pięciu latach spłacania rat, w wyniku wypadku, stwierdzono szkodę całkowitą pojazdu. Pozostała kwota do spłaty w leasingu to 25 tysięcy złotych. Odszkodowanie otrzymane z AC wyniosło  jednak tylko 15 tysięcy złotych. W ramach ubezpieczenia gap, firma ubezpieczeniowa pokryje różnicę wynoszącą 10 tysięcy złotych. 

  • GAP indeksowy: to polisa sprzedawana głównie do krótkich umów leasingowych. W razie szkody całkowitej lub kradzieży ubezpieczyciel wypłaci z polisy gap maksymalnie 30% wartości auta.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.