OC zawodowe. Co to takiego i kto musi je mieć?

Często obowiązek wykupienia polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) regulują przepisy prawa. Niekiedy jednak, jest to dodatkowa forma zabezpieczenia, przed koniecznością naprawienia szkody wyrządzonej osobom trzecim.

Wykonywanie bowiem niektórych zawodów, wiąże się ze sporą szansą wyrządzenia niezamierzonej szkody w mieniu czy zdrowiu osób trzecich.

Kiedy więc ubezpieczenie zawodowe to konieczność wynikająca z przepisów prawa, a kiedy jedynie zdrowy rozsądek?:) 

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wybranych grup zawodowych. Regulują to rozporządzenia Ministra Finansów. 

Przepisy ściśle określają, jakich profesji dotyczy obowiązkowe OC zawodowe. Lista obejmuje następujące zawody:

  •  lekarza
  •  adwokata
  •  radcy prawnego
  •  zarządcy nieruchomości
  •  księgowej
  •  notariusza
  •  komornika sądowego
  •  architekta
  •  inżyniera budownictwa

Błędy, zaniechanie czy zaniedbania w wykonywaniu powyższych zawodów, mogą doprowadzić do znacznych szkód materialnych lub uszczerbku na zdrowiu osób trzecich.

Dla zobrazowania:

Zarządca nieruchomości odpowiada za utrzymanie jej w dobrym stanie.  Przykładowe zaniechania naprawy czy remontów, mogą doprowadzić do zniszczenia samej nieruchomości lub stanowić zagrożenie dla jej mieszkańców.

Jeśli ktoś natomiast wykonuje zawód księgowego, również powinien pamiętać o polisie dla biura rachunkowego. Jego błędy, mogą narazić Klientów na spore problemu z urzędami państwowymi. Obowiązek posiadania polisy OC przez biura rachunkowe, reguluje także ustawa o rachunkowości. 

Obowiązkowe polisy OC dla powyższych zawodów mają ściśle określone parametry i sumy ubezpieczenia, które pokrywają się z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Finansów. Dla lekarzy np. minimalna suma gwarancyjna na jedno zdarzenie wynosi 75 000 euro, w przypadku architekta czy zarządcy nieruchomości jest to kwota 50 000 euro. 

Sumy te wydają się być wysokie, ale w rzeczywistości wykonujący te profesje sami zdają sobie sprawę, iż ryzyko jest jeszcze większe i niejednokrotnie prócz polisy obowiązkowej, wykupują jeszcze polisę dobrowolną, jako „nakładkę” z jeszcze wyższym zabezpieczeniem. W przypadku szkody bowiem, często wskazana suma z polisy obowiązkowej nie wystarczyłaby na pokrycie rzeczywistych strat.

Dobrowolną polisę OC zawodu mogą wykupić także osoby wykonujące inne profesje. Bardzo często taką praktykę obserwujemy u nauczycieli, farmaceutów, instruktorów BHP czy lekarzy weterynarii. Praca w tych zawodach łączy się bowiem także z większym narażeniem na potencjalne szkody wyrządzone osobom trzecim. A już za niewielkie składki roczne, można z siebie to ryzyko zdjąć i przenieść je na ubezpieczyciela.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami w Biurach Regionalnych oraz Placówkach Terenowych. Chętnie wskażemy możliwe rozwiązania i skalkulujemy ofertę dopasowaną do indywidulanych potrzeb każdego z naszych Klientów.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.