W obecnych czasach większość przedsiębiorców podchodzących odpowiedzialnie do prowadzenia biznesu, ubezpiecza już swoje mienie oraz ryzyka związane z odpowiedzialnością cywilną prowadzonego biznesu. To cieszy. Czujemy się bezpieczniej mając świadomość, że taką polisę posiadamy i w razie szkody, otrzymamy środki na jej naprawienie oraz odbudowanie. A co ważne na odkupienie również utraconego mienia, które jest niezbędne do ponownego uruchomienia pracy firmy. Wszystko wydawałoby się jest właściwie zabezpieczone. Ale czy na pewno?
Wejdźmy na moment w rolę Kubusia Fatalisty i zwizualizujmy sobie sytuację wystąpienia np. pożaru w miejscu naszej pracy, gdzie działają nasi pracownicy i mieści się ewentualna nieduża produkcja. Co wówczas?
Płonie nasze biuro i magazyn towarów. Szkoda sięga 50% powierzchni eksploatacyjnej, ale w wyniki zadymienia i zaczadzenia nic nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Spłonęły zapasy w magazynie, uszkodzona została linia produkcyjna, część pakowni. Powierzchnie biurowe pracowników muszą przejść niezbędny remont, część produkcyjna i magazynowa musi zostać częściowo rozebrana i postawiona na nowo.
Mamy na szczęście polisę majątkową, więc zgłaszamy szkodę, pojawia się rzeczoznawca, trwają niezbędne czynności oszacowania wartości szkody, kosztów dodatkowych, w końcu następuje wypłata i możemy zabrać się do odbudowy firmy.
To wszystko to jest jednak CZAS…tygodnie, często nawet miesiące, gdzie nasza firma nie działa, nie zarabia pieniędzy, nierzadko musi zrezygnować z nowych zamówień, przerywa realizację trwających kontraktów. Nic nie funkcjonuje, ale jednocześnie wciąż ponosić musimy niezbędne koszty działalności – koszty energii i innych mediów niezbędnych do działania sprawnej części zakładu, umowy najmu, dzierżawy, wynagrodzenia dla pracowników. Jednym słowem wciąż ponosimy koszty stałe działalności a z powodu szkody nie jesteśmy w stanie generować nowych przychodów. Takich szkód jest bardzo dużo. Po zniszczeniach, mienie trzeba odbudować i przywrócić do pełnych mocy produkcyjnych, a to zawsze jakiś czas trwa.
Najprostszym sposobem zabezpieczenia się przed ryzykiem wystąpienia przerw w działalności jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Warunkiem zawarcia takiej umowy jest ubezpieczenie majątku, który służy do prowadzenia działalności.
Pola Witecka
Dyrektor Regionalny
Członek Zarządu
SGU Group Sp. z o.o.