Leasing a ubezpieczenie AC –  netto, brutto czy 50% VAT?

Temat, jak powinna być ustalana suma ubezpieczenia w leasingu, wielu Klientom spędza sen z powiek. Sprawa nie jest bowiem taka oczywista. Najczęściej wybrany wariant należy jednak po prostu dopasować do indywidulanych potrzeb.

Firma leasingowa najczęściej daje nam możliwość wyboru jednego z trzech wariantów ustalenia sumy ubezpieczenia w polisie AC:

  • Ubezpieczenie od wartości netto
  • Ubezpieczenie od wartości brutto
  • Ubezpieczenie od wartości netto + 50% VAT

Co chyba najgorsze, daje nam w tej kwestii pełną dowolność i to my poniesiemy odpowiedzialność za warunki zawartej polisy AC, a co za tym idzie, za sposób wypłaty odszkodowania. Jak więc wyglądać będzie likwidacja szkody w każdym z wariantów?

Ubezpieczenie od wartości netto

Ubezpieczenie od wartości netto wydaje się być najbardziej popularną formą ubezpieczenia przedmiotów w leasingu. Wynika to głównie z dwóch powodów:

  1. Wariant ten jest najtańszy dla klienta, gdyż składka za AC liczona jest od wartości pojazdu, która jak wiadomo, w wartości netto będzie najniższa
  2. Klienci patrzą na wysokość składki i nie do końca zdają sobie sprawę z konsekwencji przy wypłacie odszkodowania

Wybierając sumę ubezpieczenia w wartości netto, dokładnie do tej wysokości odpowiadać będzie ubezpieczyciel. Ma to swoje konsekwencje – przy szkodzie leasingodawca pokryje tylko wartość netto z faktury za naprawę pojazdu. Podatek VAT pokryć będzie musiał wówczas klient z własnej kieszeni.

Taka forma ubezpieczenia i likwidacji szkody może być przykrą niespodzianką głównie dla podatników nie będących VAT-owcami.  Inaczej jednak będzie wyglądała ta kwestia dla leasingobiorców będących płatnikami VAT, którzy mają prawo odliczyć 100% podatku od pojazdu. Mówimy tu więc o autach osobowych, wykorzystywanych do działalności gospodarczej, autach dostawczych oraz maszynach i urządzeniach. Dopłatę do faktury za naprawę szkody, klient odliczy w kolejnej deklaracji podatkowej.

Ubezpieczenie od wartości brutto

Wybierając sumę ubezpieczenia w wartości brutto, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie wraz z podatkiem VAT. Nie będzie więc tutaj po stronie leasingobiorcy dodatkowych kosztów.

Ubezpieczeni od wartości brutto powinni więc zawrzeć:

 – podatnicy nie będący płatnikami podatku VAT

 – klienci indywidualni zawierający umowę leasingu konsumenckiego

Należy pamiętać, że wówczas nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od szkody.

Jest to najdroższa forma ubezpieczenia, jednak leasingobiorcy nie będą musieli uiszczać podatku VAT z własnej kieszeni, co dla klientów wymienionych powyżej byłoby czystym kosztem/stratą, bez możliwości rozliczenia podatkowego.

Ubezpieczenie od wartości netto + 50% VAT

Wybór takiego wariantu ubezpieczenia oznacza, iż odszkodowanie zostanie wypłacone w wartości netto plus połowę należnego podatku VAT. Podczas likwidacji szkody więc, ubezpieczyciel wypłaci z wystawionej fvt za naprawę kwotę netto, powiększoną o połowę wartości podatku VAT, a użytkownik pojazdu będzie musiał dopłacić brakującą druga połowę VAT-u.

Jak łatwo się domyślić, rozwiązanie to będzie idealne dla podatników, którzy odliczają 50% VAT od użytkowanego pojazdu.

Wskazane powyżej zasady wypłaty odszkodowania będą oczywiście stosowane analogicznie do szkód całkowitych.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.