Czym jest polisa D&O i jaką zapewnia ochronę?
Ubezpieczenie chroni osoby zarządzające spółkami, w odpowiedzi na wprowadzenie w przepisach prawa i praktyce orzeczniczej, osobistej odpowiedzialności majątkowej osób, zarządzających przedsiębiorstwami. W zakres ochrony wchodzi odpowiedzialność wobec spółki i jej udziałowców, ale także roszczenia wierzycieli, pracowników, kary administracyjne, koszty postępować karnoskarbowych. Co ważne D&O nie pokrywa się z polisą OC przedsiębiorstwa, co często jest mylone.
Kogo chroni polisa?
Polisa chroni członków zarządu, ale także Rady Nadzorczej, Komisji Rewizyjnej, prokurentów czy innych pełnomocników, a także głównych księgowych oraz menagerów pełniących funkcje nadzorcze i zarządcze. Ubezpieczonym i Ubezpieczającym jest sama spółka. Osoby pełniące funkcje zarządcze w spółce ponoszą odpowiedzialność za błędne decyzje. Konsekwencje finansowe mogą być bardzo dotkliwe, gdyż władze spółki ponoszą osobistą odpowiedzialność całym prywatnym majątkiem za szkody wyrządzone spółce.
Kogo chroni polisa?
Dwoista natura podmiotowa:
1. Polisa D&O chroni spółkę przed skutkami błędnych decyzji jej własnych organów, w tym przed roszczeniami akcjonariuszy lub udziałowców, a także osób trzecich poszkodowanych wskutek tych decyzji
2. Ubezpieczenie D&O chroni również poszczególne osoby (Ubezpieczonych) zabezpieczając ich majątek osobisty i zapewniając ochronę przed potencjalnymi roszczeniami ze strony wierzycieli.
Oczywiście polisa to wypłata odszkodowania, czyli zwrot wydatków poniesionych przez spółkę w celu naprawienia szkody wyrządzonej przez Ubezpieczonych. Poza odszkodowaniem jednak, możliwy jest cały szereg innych świadczeń, m.in.:
- koszty porady prawnej – gdy pojawi się bezpośrednie niebezpieczeństwo wystąpienia z powództwem przeciwko menagerowi, ubezpieczyciel sfinansuje koszty porady eksperta.
- koszty prawników i innych doradców -gdy możemy wydać setki tysięcy złotych na wsparcie renomowanej kancelarii, szanse na zwycięstwo w sądzie są znacznie większe.
- koszty stawiennictwa
- finansowanie wydatków niezbędnych do pozostania na wolności i zabezpieczenia aktywów ubezpieczonych (poręczenie majątkowe)
- koszty zarządzania kryzysowego
- ubezpieczenie roszczeń za zobowiązania publicznoprawne spółki. Art. 116 i 107 ordynacji podatkowej, w myśl których członkowie zarządu odpowiadają solidarnie całym sowim majątkiem za zaległości podatkowe zarządzanej spółki, w przypadku jeżeli egzekucja z majątku spółki jest bezskuteczna.