Przed czym nas chroni?
Podstawowa oferta ubezpieczeniowa dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, obejmuje ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych. Do zakresu ochrony włączamy także ubezpieczenie OC w związku z posiadaniem mienia i zarządzaniem nieruchomościami. To baza, od której wychodzimy przy tworzeniu optymalnego zakresu ochrony dla każdego Klienta indywidualnie, gdyż potrzeby poszczególnych Wspólnot Mieszkaniowych mogą się istotnie od siebie różnić.
Jak właściwie ustalić sumę ubezpieczenia?
Budynek może zostać ubezpieczony na podstawie wartości odtworzeniowej bądź rzeczywistej. W tym pierwszym przypadku Wspólnota Mieszkaniowa może liczyć na wypłatę kwoty odpowiadającej kosztom przywrócenia budynku do tzw. stanu nowego, w drugim zaś odszkodowanie zostanie pomniejszone o zużycie techniczne .Rekomendowane jest i najczęściej praktykowane ubezpieczenie w wartości odtworzeniowej, gdyż Wspólnota tylko wówczas uzyska odpowiednie środki finansowe na pokrycie kosztów odtworzenia zniszczonego mienia.
Główne ryzyka , które mogą wpłynąć na powstanie szkody i narazić wspólnotę na koszty to:
- Wystąpienia zdarzenia losowego, np. pożaru poddasza, pęknięcia rury, zerwania lub uszkodzenia dachu na skutek silnego wiatru, zwarcia instalacji elektrycznej
- Działania mieszkańców np. nielegalnego podłączenia prądu czy pieca grzewczego, wadliwych przeróbek instalacji wodno – kanalizacyjnych
- Zalania mieszkańców wspólnoty na skutek awarii instalacji w budynku
- Kradzieży kamer monitoringu
- Uszkodzenia zaparkowanego pojazdu na skutek odpadnięcia fragmentu tynku
- …i wiele innych…
Aby więc spokojnie prowadzić biznes i zarządzać wspólnotą lub spółdzielnią, przy ustalaniu zakresu ochrony polisy ubezpieczeniowej, należy skupić się na wielu aspektach.
Dobrze dobrana polisa pomoże pokryć koszty naprawy mienia zniszczonego wskutek zdarzeń losowych, nie tylko tych najbardziej dotkliwych jak pożar, zalanie czy powódź, ale także tych najczęściej spotykanych jak graffiti, uszkodzenia domofonów czy wind. Polisa powinna chronić także mienie wspólnoty od kradzieży.
Warto pamiętać także o możliwych roszczeniach samych mieszkańców, którzy mogą ponieść szkodę w przypadku awarii instalacji, które należą do wspólnoty. W przypadku takich szkód mamy często do czynienia z mnogością takich roszczeń.
Dla wspólnot posiadających lokale usługowe rekomendowanym zakresem jako włączenie do polisy, jest ochrona od utraty czynszu po szkodzie losowej.
Jak więc widać, samo posiadanie polisy nie jest równoznaczne z właściwym zabezpieczeniem możliwych ryzyk. Podstawą jest właściwy dobór zakresu ochrony, ale przedmiotową wspólnotę zabezpieczyć należycie.