Branża transportowa

// Branże

Branża transportowa

Usługi transportowe to obecnie jedna z największych gałęzi gospodarki. W Polsce na chwilę obecną działa 125 tys. firm zajmujących się transportem drogowym towarów. Najwięcej stanowią mikroprzedsiębiorstwa. Kluczowe dla rozwoju branży, ze względu na jej międzynarodowy charakter ma około 38 tys przedsiębiorców. Łączna natomiast wielkość ich floty, to ponad 200 tys pojazdów.

Ciężarówki w trasie

Branża transportowa wciąż rośnie

Z raportów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że w latach 2010-2020 liczba przewoźników na rynku wzrosła o 12 tysięcy.  Średnio co rok przybywało ich około tysiąca. Pierwszy raz to się zmieniło na koniec 2020, gdzie dynamiki nie odnotowano. Z drugiej strony, według danych systemów telematycznych w 4 kwartale 2020 roku ciężarówki polskich przewoźników pokonały 190 milionów kilometrów więcej, niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

Jak więc należycie zabezpieczyć tak intensywnie rozwijające się przedsiębiorstwa?

  • OC Przewoźnika

Ten rodzaj polisy adresowany jest zarówno do firm zajmujących się przewozem w ruchu krajowym jak i międzynarodowym. To zabezpieczenie na wypadek stłuczki, kradzieży lub uszkodzenia ładunku. Jak większość produktów OC i tutaj podstawowy zakres ochrony, można rozszerzyć o szereg klauzul dodatkowych, m.in.:

  • OC Spedytora

O ile usługi transportowe to przewóz towarów oraz ludzi z punktu A do punktu B, to już spedycja jest terminem znacznie szerszym, obejmującym zarówno transport (przewóz), jak i jego organizację. To m.in. wybór środków transportu, nadawanie, rozładowywanie, przekazywanie towaru, zajmowanie się dokumentacją, czy wystawianiem listów przewozowych.

OC Spedytora to gwarancja bezpieczeństwa w razie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi, w ramach zawartej umowy spedycji.

  • Ubezpieczenie kabotażowe
Czym jest kabotaż? Najprostsza definicja mówi, iż jest to zarobkowy transport ładunku pomiędzy punktami odbioru, znajdującymi się w innym państwie członkowskim (Unii Europejskiej lub EFTA) niż kraj, w którym przewoźnik założył działalność gospodarczą. Definicja kabotażu kładzie nacisk na to, że jest to usługa o charakterze tymczasowym. Zasady kabotażu w Unii Europejskiej reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1072/2009 z 2009 roku. Przewozy kabotażowe mogą być realizowane przez każdego przewoźnika, który posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie jednego z krajów członkowskich UE lub EFTA. Przedsiębiorca powinien posiadać licencję transportową na realizowanie przewozów międzynarodowych, a także ważne świadectwo kierowcy. W Polsce licencja nie jest obligatoryjna, jeżeli kabotaż odbywa się przy użyciu przez zagranicznego przewoźnika pojazdu samochodowego o masie do 3,5 t.
  • Ubezpieczenie cargo

Polisa Cargo obejmuje swoją ochroną takie szkody jak uszkodzenie lub utrata towaru w transporcie drogowym, lotniczym, kolejowym lub morskim.

Ubezpieczenie to daje gwarancję uzyskania rekompensaty finansowej, jeżeli w trakcie przewozu, prac załadowczych oraz w czasie składowania, mienie zostanie zniszczone, uszkodzone lub skradzione.

Z ubezpieczenia cargo możemy skorzystać zarówno w sytuacji, kiedy przewozimy towary własnymi jak i pożyczonymi środkami transportu, jak również wtedy,  kiedy korzystamy z usług firmy transportowej.

Ciężarówka na autostradzie

Dla kogo?

Ubezpieczenie cargo dotyczy przedsiębiorców, którzy w ramach swojej działalności transportują i importują towary i ze względu na specyfikę swojej działalności narażeni są na uszkodzenia swojego towaru podczas transportu.

Atuty polisy cargo

Warto wiedzieć, iż większość z zakresu ochrony ubezpieczenia cargo jest wpisana w ubezpieczenie OC przewoźnika. Jednak, żeby otrzymać zwrot kosztów z ubezpieczenia OC za uszkodzenie towaru, całkowitą odpowiedzialność musi ponosić przewoźnik. Zatem takie sytuacje jak kradzież lub klęski żywiołowe nie stanowią podstawy do wypłaty odszkodowania. Ubezpieczenie cargo posiada szerszy zakres ochrony. W tym przypadku tak naprawdę nieważne co się stało. Istotne jest, że powstała szkoda.

// Kontakt

Pozostańy w kontakcie

Dłonie splecione na kształt dachu dla rodziny

Napisz do nas

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.